Omaž pesniku Milanu Poruboviću

Knjiga „Omaž pesniku Milanu Poruboviću“ Rada Vučićevića predstavljena je 10. juna u Narodnoj biblioteci Užice. Napisana je u čast uglednog užičkog lekara, kome je poezija bila velika ljubav. Objavio je više od 20 zbirki poezije među kojima su „Noć vilenjaka“, „Beogradske legije“, „Noć mladih Bogova“, „Vremenar“, „Zla godina“.

Milan Porubović je rođen u Zdravčićima 1935. godine. Školovao se u rodnom selu, zatim u Požegi i u Užicu, a Medicinski fakultet je završio u Beogradu. U Opštoj bolnici u Užicu bio je poznati lekar, specijalista za plućne bolesti. Pored toga, bavio se kiževnim radom više od 50 godina. Objavio je preko 20 zbirki pesama, a napisao je i dve drame. Dobio je prvu nagradu za rodoljubivu poeziju „Mišićev dukat“ 1998. godine. Preminuo je 2019. godine.

Milan Porubović je odlaskom na Medicinski fakultet u Beogradu sebe svrstao u beogradsku poetsku školu koja ga je prihvatila, jer je bio istinski majstor lepe pisane reči. Nastupao je sa svojim pesnicima, savremenicima u gradu i njegovoj široj okolinii, a potom na manifestacijama kulture u čitavoj bivšoj Jugoslaviji. Ubrzo, ime Milana Porubovića je postalo sinonim za rodoljubivu i ljubavnu poeziju, ispričala je pred okupljenim poštovaocima, prijateljima i rodbinom Rada Novaković.

Omaž pesniku Milanu Poruboviću“ sastavljen je od 22 zbirke pesama među kojima su „Noć vilenjaka“, „Beogradske legije“, „Noć mladih Bogova“, „Srbijanci“, „Prijatelji“, „Moj poeta“, Vremenar“, „Parovi“, „Zvezdara“, „Da mene neko pita“ i mnoge druge. Njegove knjige su deo zavičajnih zbirki užičke i požeške biblioteke, a zastupljen je i u „Antologiji užičkog pesništva“ koju je Narodna biblioteka Užice izdala 2018. godine.

Na književnoj večeri predstavljena je video prezentacija o književnom radu Milana Porubovića. Poeziju su govorili autor Rade Vučićević, voditeljka programa Rada Novaković, glavni urednik Stevan Đurović i Miomirka Mima Saičić. Promociji su prisustvovali ljubitelji poezije, Milanovi prijatelji, saradnici i najbliži članovi porodice – supruga Vera i sin Tihomir.

Rade Vučićevoć o Milanu govori, pre svega kao o pesniku ljubavi i rodoljublja, nikako ne dajući prednost jednoj od ove dve kategorije.

Vodeći računa da ni u čemu ne prenagli u odnosu na ono drugo, kasnije, u stvaralačkoj teskobi, lirski opus proširuje u dubinu književnih izazova, ogleda se u dugim poemama, epovima, zatim dramskom pisanju, prepunom dijaloga, monologa, upravnog govora svake vrste i dramaturgiji scene.“

Direktorka NBU Dušica Murić prisetila se Milana Porubovića kao redovnog člana bibloteke, za koga je iz evidencije o korisnicima znala da je lekar, a za koga je kasnije saznala i da je pesnik. Prvi susret Rada Vučićevića i Milana Porubovića takođe se zbio u užičkoj biblioteci. Kako se on odigrao može se pročitati već na prvim stranicama knjige „Omaž pesniku Milanu Poruboviću“.