Библионет – Библиотеке и циљеви одрживог развоја

Библионет – Библиотеке и циљеви одрживог развоја

У организацији Заједнице матичних библиотека Србије и Народне библиотеке Ужице, стручно-научни скуп Библионет, 18. по реду, ове године одржан је од 12. до 14. септембра на Тари. Овогодишња тема „Библиотеке и циљеви одрживог развојаˮ окупила је око 150 учесника из библиотека и установа културе широм Србије и региона.


На свечаном отварању колегама и колегиницама свечано су се обратили: представница Министарства науке, технолошког развоја и иновација Марија Греци, управник Библиотеке Матице српске и саветник министра културе Селимир Радуловић, члан већа Града Ужица за пројекте и друштвене делатности Драгољуб Стојадиновић и директорка Народне библиотеке Ужице Душица Мурић.

Првог дана скупа, онлајн су се укључили предавачи из иностранства – Тиберијус Игнат из Швајцарске („Имплементација BESPOC-а за централне услуге у области грађанске науке у балтичком регионуˮ) и Петра Хауке из Берлина (УНЕСКО-ов програм образовања за одрживи развој – Позив на акцију за библиотекаре). Треће предавање по позиву одржала је уживо Катја Бевк из Словеније на тему „Библиотеке кроз призму одрживих циљева“.

 

 

Годинама уназад на Библионету додељује се награда „Ђура Даничићˮ за целокупан допринос појединаца развоју библиотекарства и културе Србије. Добитница награде за ову годину је заменица управника Народне библиотеке Србије др Драгана Милуновић. У име жирија обратила се Жаклина Николић, директорка Библиотеке Центра за културу Кладово.

Другог дана скупа присутни су имали прилику да чују излагања и панел сесију о улози библиотека у остваривању циљева одрживог развоја Уједињених нација.
Инспиративна искуства у области одрживе уметности, споју екологије и културе; као и повезивању истраживача и грађана представили су библиотекари из Београда, Чачка, Крагујевца, Сомбора, Зрењанина, Ниша, Бијељине, Рековца, Ужица, Чајетине…

 

Народна библиотека Ужице и Библиотека „Љубиша Р. Ђенићˮ Чајетина представиле су свој рад „Ерски хумор као део нематеријалног културног наслеђаˮ. Кроз презентацију коју су припремиле библиотекарке Драгана Ристановић, Милица Тарабић и Љиљана Ракић, приказан је значај нематеријалног културног наслеђа на примеру фестивала хумора у локалној средини.

Као део пратећег програма, промовисана је књига Мирка С. Марковића „Радован Бели Марковићˮ, а као посебно изненађење за љубитељe књиге организован је програм под називом „Библиошоуˮ, који је водила колегиница Виолета Стојменовић из Народне библиотеке Бор.

Осим стручних предавања и излагања, учесници овогодишњег Библионета имали су прилику да посете хидроцентралу „Под градомˮ у Ужицу и да уживају у вожњи чувеном Шарганском осмицом.

shares
Skip to content