Фантаст Фест Ужице
Фантаст Фест Ужице одржан је од 5. до 14. септебмра 2024. године у организацији Градског културног центра (ГКЦ) и Народне библиотеке Ужице (НБУ). Током десет дана трајања Фестивала ужичкој публици понуђен је разноврстан садржај. На програму су се нашла гостовања познатих писаца за децу и младе, изложбе, панел дискусије, предавања, радионице, ревија кратких хорор филмова, концерт музике из Дизнијевих цртаћа, фантастичне друштвене игре, маскенбал, косплеј, паб квиз. Фестивал је затворен концертом групе Orthodox Celts.
Фантаст Фест Ужице ове године је реализован у оквиру пројекта „Ужице – престоница културе Србије 2024. године”, а подржан је и од стране Министарства културе Републике Србије у области културних делатности деце и за децу и младе 2024. године
.
Отварању Фантаст Феста Ужице претходила је тродневна радионица сценске шминке коју је водио мојстор сценсценске шминке и специјалних ефеката Мирослав Лакобрија. На дан свечаног отварања, 7. септембра, у Народној библиотеци Ужице, гостовао је дечију писац Стефан Митић (Тићми) који је инетрактивним програмом пробудио машту ужичких основаца. Истога дана, у истом простору, вођен је разговор са Добросавом Бобом Живковићем о фантастичном стваралаштву у свету илустрација и о његовом досадашњем раду. Модератор је била професорка Ужичке гимназије, Ружица Мајрановић. Након програма у Библиотеци уследило је свечано отварање Фантаст Феста Ужице на Тргу партизана, изложбом Фантастични Боб, уз пратећи програм музичких тема из популарних филмова фантастике. Посебан доживљај за суграђане је имала ревија маски која је настала на претходним радионицама и учешће косплејера. Фестивал је отворила градоначелница др Јелена Раковић Радивојевић. Вечерњи термин био је резервисан за журку под маскама у Градском културном центру.
Другог дана Фестивала, у Градском културном центру, одржано је вече кратких хорор филмова према избору Јована Ристића, селектора Фестивала српског филма фантастике који је уједно био и гост вечери.
Програм предвиђен за трећи дан почео је дружењем са Елизабетом Георгиевом у НБУ, где су ученици млађег школског узраста маштали, причали са мачкама и књигодуховима. Дружење је завршено уз песму а настављено је наредног дана у Градском културном центру. У вечерњим сатима, у Читалишту библиотеке, гостовао је вршачки средњошколац Лука Јерковић, који је са 13 година написао први роман “Два света”. Ужичка публика је могла да чује и појединости везане за нову књигу чије се објављивање очекује током 2025. Познавање фантастичних светова била је тема паб квиза којим је завршен трећи фестивалски дан.
У уторак, по завршетку гостовања Елизабете Георгиеве у Грдском културном центру, гост Библиотеке био је Сава Дамјанов, писац и професор емеритус Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду. Професор Дамјанов води и курс креативног писања на истоименом факултету. Разговор са господином Дамјановим о српској фантастици водила је проф. др Љиљана Костић. Публика је имала прилику да чује како је изгледало бавити се фантастиком са научног становишта у време када је то сматрано “забавном” литературом. Колико му је значила подршка ментора академика Милорада Павића и још много занимљивости везаних за професоров рад.
У наставку вечери млади Ужичани су у разговору са нашим гостом чули много идеја и савета везаних за креативно писање.
У среду, 11. септембра, у Градском културном центру отворена је изложба “Бестијариј Станислава Лема” у сарадњи са Амбасадом Републике Пољске у Београду. Том приликом је II секретар Амбасаде господин Гжегож Кашуба уручио поклоне Народној библиотеци Ужице који ће употпунити књижни фонд издањима пољских аутора. Након отварања изложбе, у НБУ одржано је предавање о старалаштву и животу Станислава Лема. Предавач је био Илија Бакић, а разговор са њим је водио Зоран Јеремић. Господин Бакић је између осталог и председник жирија награде “Станислав Лем” коју додељује ИКЦ „Соларис“.
Гејминг који је трајао два дана био је саставни део и овогодишњег фестивала фантастике који се уз обиље садржаја реализовао у Великој сали ГКЦ-а. Игране су друштвене и стоне игре, организовани турнири, а вечерњи термини су били резервисани за музику из Дизнијевих цртаћа и ревију косплеја у координацији Мие Алексић.
У народној библиотеци Ужице, у петак 13. септембра, гостовао је један од наших најпопуларнијих књижевника Дејан Стојиљковић. Највећи део разговора био је посвећен Немањи Лукићу, човеку и бесмртнику који је своју авантуру започео у Константиновом раскршћу, а сада у роману Серафим читамо и његову позадинску причу. Поред тема које су се тицале фантастике коју Стојиљковић описује у својим делима, прича се повела и о најновијем библиофилском издању чији је актер Никола Тесла. Говорећи о детаљима везаним за будуће књижевно, стрипско и сценско стваралаштво Стојиљковић је изазвао велико интересовање публике.
Субота, 14. септембар била је уједно и последењи дан фестивалског програма која је окупила заљубљенике у змајеве, виле, вештице и српску митологију уопште. Милош Петковић, вишеструко награђивани писац за децу и младе и Александар Петровић (Аца Селтик) су у разговору са младима појаснили тематику фантастике и сујеверја која је присутна у нашем народу. Такође су нагласили битност личног становишта у доживљају прочитаног у односу на визуелно представљање литерарног садржаја.
Сама завршница била је резервисана за концерт Ортодокс Келтса (Orthodox Celts) који је одржан у Великој сали ГКЦ-а.
Изложбе „Фантастични Боб“ и “Бестијариј Станислава Лема” ужичани могу погледати на Тргу партизана и у Градском културном центру у наредном периоду. Иако је Фестивал завршен, његов програм и даље траје. До краја године у Библиотеци ће бити организовано вече кратких хорор филмова у селекцију организатора и ретроспективно вече посвећено овогодишњем Фантаст Фесту Ужице. Идејни творци Фестивала, аутори и реализатори програма су Бојана Маринчић (Народна библиотека Ужице) и Филип Баралић (Градски културни центар).