ЧИТАЊЕ КАО ЛЕК – КЊИГОТЕРАПИЈА У ДОМУ ЗА СТАРА ЛИЦА
У Домском одељењу за смештај одраслих и старијих лица на Забучју, у првој недељи новембра, одржане су две библиотерапеутске радионице које се реализују у овиру пројекта „Читање као лек – књиготерапија у Дому за стара лица”.
Старији људи се суочавају са посебним изазовима физичког и менталног здравља које треба препознати, од којих су неки депресија и деменција. Психолог Александра Брковић, 5. новембра 2024, одржала је прву радионицу и са корисницима Дома разговарала управо о овој теми. Како би проверила њихово памћење, користила је Мини тест за процену менталног стања штићеника Дома, а након тога, објаснила зашто долази до губитка памћења и препоручила им превентивне мере како не би дошло до слабљења њихових когнитивних функција.
„Мозак је као и мишић, што га више користимо, он постаје јачи. Читање књига је савршен тренинг за мозак! Најбоља је ментална активност, која изоштрава ум и повећава капацитет памћења, а може послужити и као средство за опуштање, одмор или бег од проблема и свакодневице… Свакога дана се трудите да нешто ново прочитате, сазнате и научите”, истакла је психолог Александра Брковић.
У четвртак, 7. новембра 2024, кориснике Дома посетио је протојереј Михаило Вуковић и са њима водио разговор. Беседе свештеника, интерактивни разговори, као и читање светоотачке литературе, могу помоћи старим особама у поправљању расположења и проналажењу начина за превазилажење одређених проблема.
- „Када се човек у зрелом добу сусретне са неким великим писцима и њиховим делима, може видети да су они потковани Светим писмом. Уметност и култура су такође, неким својим делом, везани за религију. Свето писмо вам може помоћи у решавању свакодневних проблема, јер је пуно позитивних мисли. Ако свој ум пунимо таквим мислима, лакше ћемо контролисати емоције”, поручио је свештеник Михаило Вуковић.
Као и добра књига, слушање музике може деловати терапеутски, смањити ниво стреса и анксиозности, побољшати расположење и подстаћи осећај повезаности са другима.
Трећа по реду радионица одржана је у среду, 13. новембра 2024. године. Том приликом, ученици Средње музичке школе „Војислав Лале Стефановић” из класе Неде Арсенијевић, одржали су мини концерт за кориснике. Мирко Шуњеварић, Лазар Ристовић и Ивана Весовић извели су композиције: „Откровење” Сергејa Војтенкa, „Waltz No. 2” Дмитријa Шостаковичa, „Czardas” Виторија Монтија, „Libertango” Астора Пјацоле, „Canon in D” Јохана Пахелбела и др. Свако извођење испраћено је аплаузом и позитивним реакцијама публике.
Пројекат „Читање као лек – књиготерапија у Дому за стара лица” одобрен је у оквиру Конкурсa за финансирање програма од јавног интереса за град Ужице у 2024. години које реализују организације цивилног друштва. Организатори програма су Народна библиотека Ужице, у партнерству са Удружењем пензионера и у сарадњи са Центром за социјални рад,. Аутори и реализатори радионица су ученици и професори Економске и Музичке школе, свештеници Црквене општине Ужице и психолог Здравственог центра Ужице.