Књига о Горану

Књига о Горану

Синоћ је у Народној библиотеци Ужице представљен зборник „Горанˮ, посвећен савременом српском писцу Горану Петровићу. Ово посебно издање приредили су његови дугогодишњи сарадници из краљевачке библиотеке и часописа  „Повељаˮ – Дејан Алексић и Ана Гвозденовић. У знак сећања на Горана, текстове су написали аутори различитих генерација и различитих поетика – Мирослав Максимовић, Васа Павковић, Љубица Арсић, Вуле Журић, Миодраг Раичевић, Михајло Пантић, Даница Вукићевић, Гојко Божовић, Никола Поповић и Јована Дишић.

Горана је одредило борхесовско начело књижевности, које каже да је живот заправо увек маштовитији од књижевности, али тек књижевност ту врсту имагинације чини суштински јасном, закључили су учесници на представљању зборника.

„Ван сваке сумње, Горан Петровић је велики писац и ту не можемо користити перфекат. Његова величина ће се кроз време, сасвим сам сигуран, потврђиватиˮ, рекао је Дејан Алексић и додао да је величина Горана Петровића у томе што читаоцима даје нешто универзално, нешто што није одређено епохом или актуелним трендом у писању.

Пријатељи и савременици Горана Петровића могу оживети величанствене успомене као што је призор на сајму књига у Гвадалахари, где људи чекају у реду дугом неколико десетина метара да им он потпише књигу. Посвећено је приступао раду, било као писац или уредник „Повеље”, који је рукописе слао у штампу без грешке, пажљиво одмерававајући сваку реч.

„Сећајући се Горанове личности – а ми који смо га и лично познавали знамо да су свако дружење и разговор с њим били мала свечаност – и његове прозе, у чије нас дубине воде језик и књижевна имагинација, представљамо читаоцима овај зборник.” (Реч приређивача, „Горан”)

Књижевница Даница Вукићевић, једна од ауторки зборника, написала је текст у Горановом духу, трудећи се да направи везу са њим и његовим писањем.

„Он мени суштински није близак аутор и када сам се решила да напишем прилог за зборник, поново сам морала да читам, слушам његове интервјуе, била сам веома надахнута. Горан Петровић је језик користио на специфичан начин. Мислим да је јако тешко открити које сам речи ја измислила, а које су његове”, рекла је она и додала да је зборник значајан јер су у њега стали сасвим различити погледи и на писање и на Горана.

Окупљене је поздравила директорка Народне библиотеке Ужице Душица Мурић, сетивши се последњег гостовања Горана Петровића у марту 2023. године у Ужицу.

Уредница у издавачкој делатности краљевачке библиотеке Ана Гвозденовић подсетила је да су у част Горана Петровића Град Краљево и Народна библиотека „Стефан Првовенчани” установили награду за необјављену збирку прича.

shares
Skip to content