Петар Матовић: „Kао ехо на сонару”
На књижевној вечери која је одржана 26. новембра у Народној библиотеци Ужице, песник Петар Матовић представио је своју нову збирку изабране поезије „Kао ехо на сонару”. У занимљивом разговору са Зораном Јеремићем, Матовић је открио у ком пожешком кафићу је проводио време док је његова мајка мислила да је у школи, шта су му познаници саветовали пред одлазак у Аушвиц, али и шта нас као појединце може излечити од робовања потрошачком друштву.
Књига изабране поезије „Као ехо на сонару” садржи неколико раније објављених збирки, укључујући „Одакле долазе даброви”, „Кофери Џима Џармуша”, „Из срећне републике” и „О садашњости и седативима”. Посебну пажњу, на крају књиге, привлаче коментари аутора о одређеним песмама, који се могу читати као засебне целине. Јеремић је приметио да су у модерној поезији, почев од Бодлера, преко преко Т.С. Елиота па до Загајевског, најбоље есејистичке записе оставили песници.
Говорећи о својој поезији, Матовић је нагласио да је за њега важно да доживи свет песме који се не доживљава само из онога што нам се дешава.
„Ја пишем спору поезију, волим да опишем атмосферу и језички све да уобличим. Мислим да је јако важно за писца да овлада и језиком и маштом, да не кажем уобразиљом. Мора човек до краја да се пренесе у један измаштани свет и да га осети у потпуности. И кад га тако осети мора да га пренесе негде – на папир, односно данас у ворд фајл.”
Он се осврнуо на замке и заблуде потрошачког друштва којима сви, у мањој или већој мери, робујемо.
„Уметност, култура и литература вас могу излечити од робовања потрошачком друштву, које се сад пред празнике посебно захуктава. Ако прочитате Пруста у целини, онда заиста схватите да вам није потребан ајфон, већ само један килави андроид телефон који ће да врши основне функције.”
Песник је прочитао неколико песама и коментара међу којима су: „Џез бајка” „Звон брезов” „Нећу о Аушвицу”, „О деведесетим: изнуђеност носталгије (цртице), „На оштрици бријача”. Публика је на крају програма постављала питања о Матовићевом искуству у раду са младима који пишу и (читају).