Завршен пројекат „Читање као лек – књиготерапија у Дому за стара лица”
У Дому за стара лица на Забучју у периоду од октобра до децембра реализован је пројекат под називом „Читање као лек – књиготерапија у Дому за стара лица”, чији је главни циљ истицање значаја читања у очувању менталног и емоционалног здравља старијих лицa.
„Наша идеја била је да код корисникa пробудимо жељу за сазнањем и проналажењем нових информација. Наредни корак би био да усвојена знања примене и своју енергију усмере на постизање позитивних циљева, да им скренемо пажњу на важност учења о самопомоћи и свакодневицу обогатимо занимљивим програмима и садржајима, да их разонодимо, усрећимо, забавимо“, рекли су аутори пројекта.
На радионицама које су организоване у Дому учествовали су различити актери: психолог, свештеници, ученици Економске и Музичке школе „Војислав Лале Стефановић“, чланови КУД-а „Ере“, као и сами корисници Дома.
Психолог Александра Брковић пружила им је подршку у виду групних психотерапија, а са свештеницима Црквене општине Ужице водили су интерактивне разговоре о битним религијским темама и чули више поучних прича. Тиме им је скренута пажња да је духовна литература често извор утехе и инспирације.
Ученици Економске школе орасположили су кориснике читањем поезије и извођењем драмског текста, а чланови КУД-а „Ере” из Ужица увеселили су их народним песмама и игром и подсетили на значај културе и традиције. Такође, својим изведбама ученици Музичке школе „Војислав Лале Стефановић” пробудили су код корисника снажне емоције.
Поводом новогодишњих празника, 17. децембра 2024, у Дому је приређена завршна свечаност и том приликом директорка Центра за социјални рад, Слађана Рогић захвалила се свим учесницима и реализаторима пројекта, истичући допринос психолога, свештеника, ученика и професора Економске и Музичке школе, као и управе и особља Дома. „Без ентузијазма и посвећености свих вас, овај подухват не би био могућ”, поручила је.
Овај пројекат представља пример добре праксе, који приступа бризи о старијима и који показује да књиге могу бити право терапеутско средство за очување виталности и интелектуалне радозналости у трећем добу. Књиге могу бити и извор забаве, али и моћан алат који стимулише мозак, подстиче меморију и спречава ментално пропадање.
Реализатори пројекта су Удружење пензионера града Ужица и Народна библиотека Ужице, у сарадњи са Центром за социјални рад, а суфинансиран је у овиру Конкурса за финансирање програма од јавног интереса за град Ужице у 2024. години које реализују организације цивилног друштва.