Представљање романа „Пакрац”

Владан Матијевић, добитник Награде „Београдски победникˮ за роман „Пакрацˮ биће гост Народне библиотеке Ужице, у петак, 12. априла, у 19 часова. Са књижевником ће разговарати књижевни критичар и главни уредник Српске књижевне задруге Никола Маринковић и библиотекар саветник  Биљана Давидовски.

Владан Матијевић рођен је 1962. године у Чачку. Један је од најталентованијих савремених српских писаца.

Његове прве песме објављиване су у часописима почетком осамдесетих година. Године 1991. објављује збирку песама „Не реметећи расулоˮ, након чега почиње да пише и прозу. Кратки роман „Ван контролеˮ његово је прво прозно дело. Романи су му превођени на француски, немачки, шпански, италијански, бугарски и македонски језик. Добитник је више значајних награда и признања у Србији. Награда „Милутин Ускоковићˮ, коју му је доделила Народна библиотека Ужице 1999. године, наговестила је Андрићеву награду за најбољу књигу прича 2000. године и Нинову награду критике за најбољи роман 2003. године. У његова најпознатија дела убрајају се романи:  „Прилично мртвиˮ, „Писац издалекаˮ, „Врло мало светлостиˮ,  „Сусрет под необичним околностимаˮ, „Слобода говораˮ.  О стваралаштву Владана Матијевића написано је више од педесет критичких текстова, о њему су снимљена два документарна телевизијска филма аутора Јосипа Бабела (2004) и Олгице Ракић (2009). Радио Београд Други програм емитовао је његову радио-драму Поствидовдански бој (2014) у режији Слађане Килибарде.