Промовисана књига Драгице Ђурић  „Између семена и каменаˮ

Промовисана књига Драгице Ђурић „Између семена и каменаˮ

У Читалишту Народне библиотеке Ужице,  21. фебруара 2024. године, у 18 часова, књижевна секција Клуба три организовала је промоцију књиге „Између семена и каменаˮ ауторке Драгице Ђурић. О књизи су говорили: директорка Народне библиотеке Ужице Душица Мурић, песникиња и књижевна критичарка Бранка Ж. Лазић, књижевник Милијан Деспотовић и ауторка. Стихове су казивали глумица Дивна Марић и председник Клуба три Жарко Крстић, док су за музички део програма били задужени Зоран Вуковић Трунто и ученице Музичке школе „Војислав Лале Стефановићˮ Неда Ћоровић и Луција Ивановић.

Пред публиком која је испунила Читалиште до последњег места, говорници су истакли значај и постојање једне овакве књиге. Указали су на сложеност наративних целина и емотивност коју је ауторка уткала у њу. Садржај је посвећен Драгичиним прецима, а посeбено је истакнута личност оца Мирослава. Бранка Ж. Лазић наглашава да је пред читаоцима „песничка књига која чувари немерљиве просторе и време, и само наизглед тај поглед делује лично. Кад мисли на претке, Драгица Ђурић мисли и на памћење, искуствену стварну суштину живота, не прихватајући „чулну варку од истинеˮ. Ова књига је гласан изговор душе песника и њена потврда да је свако име дијалошко биће.ˮ Милијан Деспотовић је говорио о структури књиге која поред савремене и хаику поезије садржи кратке приче, афоризме и песме у прози којима живо слика нестајући начин живота на селу. Деспотовић за Драгицу каже да је и „здравичарка („Рађевино, модра шљиво мојаˮ) и записивач легенди („Војвода Рађˮ) и саговорник са прецима, ратницима, савременицима и потомцима („Писмо унукуˮ) и памтилица („Не волим кад умиру сећањаˮ) и чуварка традиције и народног блага…ˮ.  Иако је ово прва књига Драгице Ђурић, читалачкој публици су њени књижевни радови већ од раније добро познати.