Promovisana knjiga Dragice Đurić  „Između semena i kamenaˮ

Promovisana knjiga Dragice Đurić „Između semena i kamenaˮ

U Čitalištu Narodne biblioteke Užice,  21. februara 2024. godine, u 18 časova, književna sekcija Kluba tri organizovala je promociju knjige „Između semena i kamenaˮ autorke Dragice Đurić. O knjizi su govorili: direktorka Narodne biblioteke Užice Dušica Murić, pesnikinja i književna kritičarka Branka Ž. Lazić, književnik Milijan Despotović i autorka. Stihove su kazivali glumica Divna Marić i predsednik Kluba tri Žarko Krstić, dok su za muzički deo programa bili zaduženi Zoran Vuković Trunto i učenice Muzičke škole „Vojislav Lale Stefanovićˮ Neda Ćorović i Lucija Ivanović.

Pred publikom koja je ispunila Čitalište do poslednjeg mesta, govornici su istakli značaj i postojanje jedne ovakve knjige. Ukazali su na složenost narativnih celina i emotivnost koju je autorka utkala u nju. Sadržaj je posvećen Dragičinim precima, a posebeno je istaknuta ličnost oca Miroslava. Branka Ž. Lazić naglašava da je pred čitaocima „pesnička knjiga koja čuvari nemerljive prostore i vreme, i samo naizgled taj pogled deluje lično. Kad misli na pretke, Dragica Đurić misli i na pamćenje, iskustvenu stvarnu suštinu života, ne prihvatajući „čulnu varku od istineˮ. Ova knjiga je glasan izgovor duše pesnika i njena potvrda da je svako ime dijaloško biće.ˮ Milijan Despotović je govorio o strukturi knjige koja pored savremene i haiku poezije sadrži kratke priče, aforizme i pesme u prozi kojima živo slika nestajući način života na selu. Despotović za Dragicu kaže da je i „zdravičarka („Rađevino, modra šljivo mojaˮ) i zapisivač legendi („Vojvoda Rađˮ) i sagovornik sa precima, ratnicima, savremenicima i potomcima („Pismo unukuˮ) i pamtilica („Ne volim kad umiru sećanjaˮ) i čuvarka tradicije i narodnog blaga…ˮ.  Iako je ovo prva knjiga Dragice Đurić, čitalačkoj publici su njeni književni radovi već od ranije dobro poznati.